Jean-Luc has written 14 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Mad God

    Mad God

    ★★★★½

    Totally incoherent plotwise, at least on a first viewing, but I adored how grimy the world was. It's completely caked in blood, shit, and a wide range of viscera and it all looks fucking gorgeous. The body horror is immaculate, the animation is impeccable. Self-indulgent to be sure but in the best way imaginable.

  • Never Rarely Sometimes Always

    Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

    One of the most devastating and effecting films I've seen recently, can't think of a better way to describe it.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    I usually don't feel that much but when Henry was playing with a Bionicle and I remembered we won't be getting any more of those..... that hit hard.

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★½

    Somehow this movie gets better every time I rewatch it.

  • Victoria

    Victoria

    “I’m not a bad guy I just… I did a bad thing.”

    The “bad-people-doing-good-things” trope is one that is equal parts interesting and over used. The story of the reluctant hero is one that people (myself included) tend to gravitate towards. This can make for some truly exceptional film – one need look not further than 2013’s American Hustle for that to become abundantly clear. What we tend to shy away from, however, is the inverse of that trope. It’s…

  • Wonder Woman

    Wonder Woman

    I saw Wonder Woman in the exact same theater where I saw Batman vs Superman. I got a good seat for Wonder Woman though, so right off the bat, the experience was an improvement. Walking out of the theater after BvS, I was upset. Angry, even. I was tired of Zach Snyder’s bullshit, cynical take on superheroes. I was seething.

    Walking out of that same theater earlier today was a completely different experience. I had a massive grin on my…

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★½

    Powered heavily by Toni Collette's outstanding performance, Hereditary is the most affecting horror film I've seen in years. Not a moment goes by where I wasn’t deeply disturbed or unsettled, to the point I fear my writing on the film may come up short. Even in the case it doesn’t, I doubt there is anything I can say that will adequately prepare you for the experience.

    Hereditary is not for the faint of heart.

    My experience with it was colored…

  • Wonder Woman

    Wonder Woman

    ★★★★½

    Wonder Woman is everything a superhero film should be and more. It means so much to me that this film is as fucking fantastic as it is.

  • Reprise

    Reprise

    ★★★★½

    Reprise is a film that is stunning in its intimacy. Every shot, every line of dialogue, every cut feels purpose built to reflect this. there are plenty of ultra close shots, and we often view the world from strange angles.

    Despite its melancholy, Reprise left me constantly smiling. It took the film all of five minutes to make me care about the characters. Every second I got to spend with them felt like a treat, even when things weren't going…

  • Arrival

    Arrival

    ★★★★½

    Arrival is the perfect answer to the disastrous state of blockbusters in 2016. It’s science fiction, but it’s smart science fiction. It’s science fiction that posits a future in which being intelligent and empathetic are the most important character traits one could have. It’s an all out rejection of the typical first contact narrative, and its subversion is one of its most significant strengths.

    In Arrival, director Dennis Villeneuve and writer Eric Heisserer, along with an incredible cast, weave an…

  • Café Society

    Café Society

    ★★★★½

    Considering that I’m writing this review in a Starbucks, I’m sure there’s a very topical joke to be made; however, one isn’t coming to me. Instead, you get this mediocre intro.I can’t tell if that’s better or worse, but I’m leaning towards worse right now. Who knows?

    Anyways, for those of you who read my review of Kubo and the Two Strings, you’ll know that I was slipping into a swift depression because I hadn’t gotten the opportunity to see…

  • Kubo and the Two Strings

    Kubo and the Two Strings

    ★★★★½

    Kubo and the Two Strings is a film that has had an interesting trajectory, in terms of my interest in it. I had heard about it at the start of this year and allowed myself to be cautiously optimistic about it. The last two Laika outings, 2012’s visually enticing but ultimately dull Frankenweenie and 2014’s mediocre the Boxtrolls, hadn’t impressed me. But I knew the studio was still capable of great things–they made Coraline, after all–and Kubo certainly sounded cool…