Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Edit this entry  
17
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Five Minutes to Live

Five Minutes to Live

1961
×
★★
Edit this entry  
24
Demonic Toys

Demonic Toys

1992
×
Edit this entry  
17
Lust in the Dust

Lust in the Dust

1984
×
★½
Edit this entry  
10
Hell Night

Hell Night

1981
×
★★
Edit this entry  
03
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★½
Edit this entry  
26
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Edit this entry  
26
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Edit this entry  
25
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
18
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Scream

Scream

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Viva Knievel!

Viva Knievel!

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hooper

Hooper

1978
×
★★★½
Edit this entry  
20
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★★
Edit this entry  
18
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★
Edit this entry  
12
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Babo 73

Babo 73

1964
×
★★
Edit this entry  
29
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
American Pop

American Pop

1981
×
★★★
Edit this entry  
20
The Black Gestapo

The Black Gestapo

1975
×
★★
Edit this entry  
20
Blood Harvest

Blood Harvest

1987
×
★★
Read prior review Edit this entry  
20
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Dentist

The Dentist

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Melinda

Melinda

1972
×
Edit this entry