RSS feed for J
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
JFK

JFK

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Seven Days in May

Seven Days in May

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Puzzle

Puzzle

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Captain

The Captain

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
Edit this entry  
16
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Izzy Gets the F*ck Across Town

Izzy Gets the F*ck Across Town

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
RBG

RBG

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Racer and the Jailbird

Racer and the Jailbird

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Rachel Divide

The Rachel Divide

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Fourth Estate

The Fourth Estate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Say Her Name: The Life and Death of Sandra Bland

Say Her Name: The Life and Death of Sandra Bland

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Feeling of Being Watched

The Feeling of Being Watched

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All These Small Moments

All These Small Moments

2018
×
Edit this entry  
26
Jonathan

Jonathan

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Charm City

Charm City

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House Two

House Two

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
All About Nina

All About Nina

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mapplethorpe

Mapplethorpe

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Braid

Braid

2018
×
Edit this entry  
23
Diane

Diane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
State Like Sleep

State Like Sleep

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Obey

Obey

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry