Sort by

jules has logged 41 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★
Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
20
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★½
Edit this entry  
19
Moon

Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Mr. Pig

Mr. Pig

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Comet

Comet

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Milk

Milk

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
Criminal

Criminal

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Frida

Frida

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Dirty Dancing: Havana Nights

Dirty Dancing: Havana Nights

2004
×
Read the review Edit this entry  
07
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry