Sort by

Josh has logged 276 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Lady Without Camelias

The Lady Without Camelias

1953
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Wind and the Lion

The Wind and the Lion

1975
×
★★
Edit this entry  
20
The Predator

The Predator

2018
×
★½
Edit this entry  
19
Emperor of the North

Emperor of the North

1973
×
★★★½
Edit this entry  
18
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Goodbye South, Goodbye

Goodbye South, Goodbye

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★
Edit this entry  
12
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Boys from Fengkuei

The Boys from Fengkuei

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★
Edit this entry  
02
Cheech & Chong's The Corsican Brothers

Cheech & Chong's The Corsican Brothers

1984
×
½
Edit this entry  
01
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
Edit this entry  
01
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★
Edit this entry  
01
Mississippi Mermaid

Mississippi Mermaid

1969
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Day After

The Day After

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
A King in New York

A King in New York

1957
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hooly Bible II

Hooly Bible II

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Speak Easily

Speak Easily

1932
×
★★
Edit this entry  
10
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
Edit this entry  
27
Symbiopsychotaxiplasm: Take 2 ½

Symbiopsychotaxiplasm: Take 2 ½

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Searching

Searching

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Stop Thief!

Stop Thief!

1901
×
Edit this entry  
15
Fire!

Fire!

1901
×
Edit this entry  
15
An Interesting Story

An Interesting Story

1904
×
Edit this entry  
15
Attack on a China Mission

Attack on a China Mission

1900
×
Edit this entry  
14
The Hedonists

The Hedonists

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Discovering William Greaves

Discovering William Greaves

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★½
Edit this entry  
12
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Letter to Freddy Buache

Letter to Freddy Buache

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Meetin' WA

Meetin' WA

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Edit this entry