Joel has logged 232 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bright

Bright

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
They Live

They Live

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
15
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Whose Streets?

Whose Streets?

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★
Edit this entry  
07
Free Fire

Free Fire

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Graduation

Graduation

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Icarus

Icarus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jane

Jane

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Square

The Square

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry