Jordan has logged 141 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Layover

Layover

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Layover

Layover

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Survive and Advance

Survive and Advance

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stretch

Stretch

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Out of Print

Out of Print

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Good Marriage

A Good Marriage

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
Read the review Edit this entry  
14
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Calvary

Calvary

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Frank

Frank

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Get on Up

Get on Up

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry