jmbrady29 has logged 115 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
9

9

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dracula: Dead and Loving It

Dracula: Dead and Loving It

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Tickled

Tickled

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beware the Slenderman

Beware the Slenderman

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hook

Hook

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Am Michael

I Am Michael

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman

Batman

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bambi

Bambi

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Brady Bunch Movie

The Brady Bunch Movie

1995
×
Read the review Edit this entry  
29
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry