Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Frankenstein Unbound

Frankenstein Unbound

1990
×
★★½
Edit this entry  
20
Creature from the Haunted Sea

Creature from the Haunted Sea

1961
×
★½
Edit this entry  
19
The Sweatbox

The Sweatbox

2002
×
★★½
Edit this entry  
16
Bloody Mama

Bloody Mama

1970
×
★★★
Edit this entry  
15
The Trip

The Trip

1967
×
★★★½
Edit this entry  
14
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Public Speaking

Public Speaking

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
Machine-Gun Kelly

Machine-Gun Kelly

1958
×
★★★
Edit this entry  
06
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★
Edit this entry  
05
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Monty Python Live at the Hollywood Bowl

Monty Python Live at the Hollywood Bowl

1982
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Terror

The Terror

1963
×
★½
Edit this entry  
24
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wild Angels

The Wild Angels

1966
×
★★★½
Edit this entry  
17
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Wasp Woman

The Wasp Woman

1959
×
★★½
Edit this entry  
11
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★
Edit this entry  
09
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mel Brooks: Unwrapped

Mel Brooks: Unwrapped

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★
Edit this entry  
26
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
You Cannot Kill David Arquette

You Cannot Kill David Arquette

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Lleno de ruido y dolor

Lleno de ruido y dolor

2020
×
★½
Edit this entry