Sort by

jmd627 has logged 79 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Man with the Rubber Head

The Man with the Rubber Head

1901
×
Read the review Edit this entry  
28
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
Read the review Edit this entry  
19
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Giant

Giant

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Emperor

Emperor

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Garden of Earthly Delights

The Garden of Earthly Delights

1981
×
Read the review Edit this entry  
29
The Wold Shadow

The Wold Shadow

1972
×
Read the review Edit this entry  
22
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eye Myth

Eye Myth

1967
×
Read the review Edit this entry  
09
Mothlight

Mothlight

1963
×
Read the review Edit this entry  
09
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
Read the review Edit this entry  
08
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cat's Cradle

Cat's Cradle

1959
×
Read the review Edit this entry  
06
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Prelude: Dog Star Man

Prelude: Dog Star Man

1962
×
Read the review Edit this entry  
01
Dog Star Man: Part IV

Dog Star Man: Part IV

1964
×
Read the review Edit this entry  
01
Dog Star Man: Part III

Dog Star Man: Part III

1964
×
Read the review Edit this entry  
01
Dog Star Man: Part II

Dog Star Man: Part II

1963
×
Read the review Edit this entry  
01
Dog Star Man: Part I

Dog Star Man: Part I

1963
×
Read the review Edit this entry  
01
The Act of Seeing with One's Own Eyes

The Act of Seeing with One's Own Eyes

1971
×
Read the review Edit this entry  
01
Dog Star Man

Dog Star Man

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry