Sort by

Jake has logged 37 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Becket

Becket

1964
×
★★★★
Edit this entry  
29
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★½
Edit this entry  
26
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boomerang

Boomerang

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★
Edit this entry  
22
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Edit this entry  
22
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★
Edit this entry  
22
House Party 2

House Party 2

1991
×
★★★
Edit this entry  
22
House Party

House Party

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★½
Edit this entry  
12
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★½
Edit this entry  
09
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
South Park the Streaming Wars Part 2

South Park the Streaming Wars Part 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
South Park the Streaming Wars

South Park the Streaming Wars

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry