• Diabolique

    Diabolique

    ★★★★

    Took forever for me to get around to watching. Tense.

  • The Mask of Zorro

    The Mask of Zorro

    ★★★

    Forgotten what fast-paced, entertaining big film could be. '98 is close to peak 90s.

  • The Last Voyage of the Demeter

    The Last Voyage of the Demeter

    ★★★

    Solid idea for a new Dracula movie. Would pair well with first season of The Terror.

  • Indiana Jones and the Dial of Destiny

    Indiana Jones and the Dial of Destiny

    ★★½

    Fans got what they came for. At least better than Crystal Skull

  • The Pit and the Pendulum

    The Pit and the Pendulum

    ★★½

    Exploring this fun Poe/Price collection on Criterion

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★

    It's the 4th of July...why not?

  • Cast a Deadly Spell

    Cast a Deadly Spell

    ★★★

    Fun little film as a Call of Cthulhu player.

  • Spin Me Round

    Spin Me Round

    ★★½

    Poster and premise were a bit deceitful. Not exactly straight-up comedy, nor a drama. Very mixed and maybe should've leaned further into those elements as either a screwball with beautiful scenery or the other way, like 'The Comfort of Strangers'. Great cast and potential that doesn't quite get there.

  • Niagara

    Niagara

    ★★★

    More entertaining than the previous two.

    All of them from this era have had wonderful color that pops.

    I guess that's what Wes Anderson's aesthetic aims for but, like, these movies actually have a life and character for the most part instead of being cotton candy trifles.

  • How to Marry a Millionaire

    How to Marry a Millionaire

    ★★

    Meh

  • The Seven Year Itch

    The Seven Year Itch

    ★★½

    Alright.

    Making my way through Criterion Channel's Marilyn Monroe collection. So far, 'Gentlemen Prefer Blondes' has stood out in terms of humor.

  • Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

    Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

    ★★★½

    Continues to be a highly-entertaining series