• The Suicide Squad

    ★★★★

  • Fear Street: 1978

    ★★★★

  • Fear Street: 1994

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★½

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Hollywood

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • Miss Americana

    ★★★★★

  • One Day We'll Talk About Today

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Last Christmas

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • When They See Us

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Shazam!

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Love, Simon

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • It

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★

  • Dunkirk

  • Baby Driver

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Check the Store Next Door

    ★★★½

  • Hidden Figures

    ★★★★★

  • Black Mirror: San Junipero

    ★★★★★

  • Lion

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • Love, Rosie

    ★★★★★

  • Pride

    ★★★★★

  • Out in the Night

    ★★★★½

  • Teen Beach Movie

    ★★★★★

  • Friends with Benefits

    ★★★

  • Monte Carlo

    ★★★★★

  • Tangled

    ★★★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★★

  • Jennifer's Body

    ★★★½

  • Up

    ★★★★★

  • The Rainbow Troops

    ★★★★★

  • Forgetting Sarah Marshall

    ★★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • Persepolis

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★½

  • Legally Blonde

    ★★★★★