Sort by

jmesamantha has logged 29 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
Read the review Edit this entry