Sort by

jmisurelli has logged 1,972 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Joy

Joy

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Batman

Batman

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Road

The Road

2009
×
★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Syriana

Syriana

2005
×
★★½
Edit this entry  
10
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Superdyke

Superdyke

1975
×
★½
Edit this entry  
08
Multiple Orgasm

Multiple Orgasm

1976
×
★★½
Edit this entry  
08
Women I Love

Women I Love

1979
×
★★★
Edit this entry  
08
Double Strength

Double Strength

1978
×
★★½
Edit this entry  
08
Menses

Menses

1974
×
Edit this entry  
08
Dyketactics

Dyketactics

1974
×
★½
Edit this entry  
08
Working on the Douro River

Working on the Douro River

1931
×
★★★
Edit this entry  
08
Barbarella

Barbarella

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Marcel Ophuls et Jean-Luc Godard, La rencontre de St-Gervais

Marcel Ophuls et Jean-Luc Godard, La rencontre de St-Gervais

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Order

The Order

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
As Long as You Get Drunk...

As Long as You Get Drunk...

1958
×
★★½
Edit this entry  
08
Gala

Gala

1961
×
★★★★
Edit this entry  
07
Aniki-Bóbó

Aniki-Bóbó

1942
×
★★★½
Edit this entry  
07
Bouquets 1-10

Bouquets 1-10

1995
×
★★★
Edit this entry  
07
Quiproquo

Quiproquo

1992
×
★★★½
Edit this entry  
07
Les tournesols

Les tournesols

1982
×
★★★½
Edit this entry  
07
Impromptu

Impromptu

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
Roulement, rouerie, aubage

Roulement, rouerie, aubage

1978
×
★★★
Edit this entry  
06
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★½
Edit this entry  
06
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★½
Edit this entry  
06
Marty

Marty

1955
×
★★★
Edit this entry  
06
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★½
Edit this entry  
05
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Party

The Party

1968
×
★★½
Edit this entry  
03
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Edit this entry  
03
Shocker

Shocker

1989
×
★★
Edit this entry  
02
How to Live in the German Federal Republic

How to Live in the German Federal Republic

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
Notebook on Cities and Clothes

Notebook on Cities and Clothes

1989
×
★★★
Edit this entry  
02
Wheel of Ashes

Wheel of Ashes

1968
×
★★½
Edit this entry  
02
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★½
Edit this entry  
01
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★
Edit this entry  
30
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
She and Her Cat

She and Her Cat

1999
×
★★½
Edit this entry  
30
Harald & Harald

Harald & Harald

1996
×
★★½
Edit this entry  
30
Mark Rappaport: The TV Spin-Off

Mark Rappaport: The TV Spin-Off

1980
×
★★★
Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
Read the review Edit this entry  
29
Love

Love

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
De Förstenade Basfiolerna

De Förstenade Basfiolerna

1969
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hommage a Meliers

Hommage a Meliers

1970
×
★★½
Edit this entry  
26
Just South of My Memories

Just South of My Memories

1971
×
★★★½
Edit this entry