Sort by

jmisurelli has logged 182 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lectura Brossa

Lectura Brossa

2003
×
★★½
Edit this entry  
31
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★½
Edit this entry  
30
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★½
Edit this entry  
30
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★
Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★½
Edit this entry  
30
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★
Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Edit this entry  
30
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★
Edit this entry  
30
Darkman

Darkman

1990
×
★★
Edit this entry  
29
Beautiful New Bay Area Project

Beautiful New Bay Area Project

2013
×
★★
Edit this entry  
29
The Fall

The Fall

1969
×
★★★½
Edit this entry  
29
When the Cat Comes

When the Cat Comes

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
Child's Play

Child's Play

1988
×
★½
Edit this entry  
29
A Grin Without a Cat

A Grin Without a Cat

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Far from Vietnam

Far from Vietnam

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★½
Edit this entry  
28
Anna

Anna

1951
×
★★★
Edit this entry  
27
Dirty Weekend

Dirty Weekend

2015
×
★½
Edit this entry  
27
How's It Going?

How's It Going?

1976
×
★★
Edit this entry  
27
Sebastiane

Sebastiane

1976
×
★★★
Edit this entry  
27
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★½
Edit this entry  
27
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★½
Edit this entry  
27
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★½
Edit this entry  
26
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★½
Edit this entry  
26
Human Being

Human Being

1994
×
★★★
Edit this entry  
26
Mamasunción

Mamasunción

1985
×
★★★★
Edit this entry  
26
Xiao Kang

Xiao Kang

2015
×
★★
Edit this entry  
26
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★½
Edit this entry  
26
The Stranger

The Stranger

1967
×
★★★
Edit this entry  
26
Taking Tiger Mountain

Taking Tiger Mountain

1982
×
★★½
Edit this entry  
26
Diary of a Shinjuku Thief

Diary of a Shinjuku Thief

1969
×
★★★
Edit this entry  
25
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
¡Cuba Sí!

¡Cuba Sí!

1961
×
★★★★
Edit this entry  
25
Honeycomb

Honeycomb

1969
×
★★½
Edit this entry  
25
Noroît

Noroît

1976
×
★★★½
Edit this entry  
24
Duelle

Duelle

1976
×
★★½
Edit this entry  
24
Sambolico

Sambolico

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Damnation of Faust Trilogy

Damnation of Faust Trilogy

1987
×
★★★½
Edit this entry  
24
I Walk in the Sun

I Walk in the Sun

1955
×
★★½
Edit this entry  
24
Debbie Does Ascii

Debbie Does Ascii

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
24
L'Inhumaine

L'Inhumaine

1924
×
★★★
Edit this entry  
24
Prelude

Prelude

2000
×
★★
Edit this entry  
24
23 Skidoo

23 Skidoo

1964
×
★★★
Edit this entry  
24
Postcards

Postcards

1990
×
★★★
Edit this entry  
24
John Garfield

John Garfield

2002
×
★★½
Edit this entry  
24
Postcards

Postcards

1973
×
★★½
Edit this entry  
24
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★½
Edit this entry  
24
Now That You Are Gone

Now That You Are Gone

1977
×
★★★
Edit this entry  
24
Dawn

Dawn

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Der die Tollkirsche ausgräbt

Der die Tollkirsche ausgräbt

2006
×
★★★
Edit this entry