• Top Gun: Maverick

    ★★★★

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★

  • The Northman

    ★★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • The Batman

    ★★

  • Jackass Forever

    ★★

  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    ★★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

  • Don't Look Up

  • West Side Story

    ★½

  • House of Gucci

  • tick, tick...BOOM!

    ★★

  • Eternals

    ★★

  • Venom: Let There Be Carnage

    ½

  • No Time to Die

    ★★

  • Happening

    ★★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • Parallel Mothers

    ★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★

  • Free Guy

    ★½

  • The Green Knight

    ★★★★★

  • The Suicide Squad

    ★½

  • Pig

    ★★★★½

  • Red Rocket

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★

  • Benedetta

    ★★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Seaspiracy

    ★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★½

  • Eiffel

    ★★

  • Malcolm & Marie

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

    ★★★★

  • Mank

    ★★★★½

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

    ★★★★½

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

  • Tenet

    ★½

  • The Rental

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★½

  • Arab Blues

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Saint Frances

    ★★★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★★½

  • The Vast of Night

    ★★★★½

  • The Sisters Brothers

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • Burning

    ★★★★½

  • Thunder Road

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★½

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★½

  • Crash Pad

  • The Death of Stalin

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Wind River

    ★★★★★