Highest rated films

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★½

  • Framing Britney Spears

    ★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • The Lady Eve

    ★★★★½

  • Holiday

    ★★★★½

  • The Palm Beach Story

    ★★★★½

  • The Women

    ★★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★

  • My Fair Lady

    ★★★★

  • The Lion in Winter

    ★★★★

  • Born Yesterday

    ★★★★

  • It Should Happen to You

    ★★★★

  • Skyfall

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • The Aviator

    ★★★½

  • Point Break

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 49 Films watched
  • 16.3 Average per month
  • 4.9 Average per week

Milestones

First Film

Casino Royale

Jan 1

Last Film

Nomadland

Feb 28

Genres, Countries & Languages

Drama
19 films
Romance
18 films
Comedy
17 films
Thriller
13 films
Adventure
9 films
Action
9 films
Crime
6 films
Documentary
6 films
Mystery
4 films
Music
4 films
USA
41 films
UK
13 films
Canada
2 films
Germany
2 films
Ireland
1 film
Luxembourg
1 film
France
1 film
Czechia
1 film
English
49 films
French
8 films
Italian
5 films
German
5 films
Spanish
2 films
Japanese
2 films
Latin
1 film
Arabic
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Brief Encounter
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Paycheck
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Tenet
Average weighted rating:

3.5

Most Obscure

The Phantom of Crestwood
Average weighted rating:

3.1

Films James watched in 2021

  • Nomadland
  • Rat Race
  • Point Break
  • Money Monster
  • Paycheck
  • Wolfwalkers
  • Cinderella
  • Framing Britney Spears
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Father Goose
  • Heartburn
  • Suspect
  • Tenet
  • My Fair Lady
  • It Should Happen to You
  • Born Yesterday
  • The Women
  • The Phantom of Crestwood
  • Total Recall
  • His Girl Friday
  • Sabotage
  • The Palm Beach Story
  • The Lady Eve
  • Some Like It Hot
  • The Seven Year Itch
  • How to Marry a Millionaire
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • Brief Encounter
  • Flightplan
  • Indecent Proposal
  • The Lion in Winter
  • Adam's Rib
  • Bringing Up Baby
  • Holiday
  • Studio 54
  • 28 Up
  • Greenland
  • Mank
  • 21 Up
  • 7 Plus Seven
  • 7 Up
  • Life with Judy Garland: Me and My Shadows
  • Promising Young Woman
  • The Prestige
  • The Aviator
  • Spectre
  • Skyfall
  • Quantum of Solace
  • Casino Royale

World Map

Highly rated films James is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • CODA
  • On the Count of Three
  • Pleasure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more