Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Barbie

Barbie

2023
×
★★★
Edit this entry  
16
Elemental

Elemental

2023
×
★★
Edit this entry  
09
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2023
×
★★
Edit this entry  
27
Recess: School's Out

Recess: School's Out

2001
×
★★
Edit this entry  
23
The Big Picture

The Big Picture

1989
×
Edit this entry  
23
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
Edit this entry  
22
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
Edit this entry  
21
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★
Edit this entry  
21
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Stuck on You

Stuck on You

2003
×
Edit this entry  
18
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
Edit this entry  
16
College

College

1927
×
★★★
Edit this entry  
16
Hulk

Hulk

2003
×
Edit this entry  
15
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★
Edit this entry  
15
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★
Edit this entry  
10
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★
Edit this entry  
10
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★★★
Edit this entry  
09
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
Edit this entry  
08
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★
Edit this entry  
02
Louis Theroux: Surviving America’s Most Hated Family

Louis Theroux: Surviving America’s Most Hated Family

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Illegally Yours

Illegally Yours

1988
×
Edit this entry  
30
The Cat's Meow

The Cat's Meow

2001
×
Edit this entry  
30
Cleaner

Cleaner

2007
×
Edit this entry  
30
Lakeview Terrace

Lakeview Terrace

2008
×
★★
Edit this entry  
27
Rescued from an Eagle's Nest

Rescued from an Eagle's Nest

1908
×
★★
Edit this entry  
27
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
Edit this entry  
26
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
24
Major Payne

Major Payne

1995
×
★★
Edit this entry  
24
Halloween II

Halloween II

2009
×
Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

2007
×
★★
Edit this entry  
21
Blankman

Blankman

1994
×
★★★
Edit this entry  
19
Hannibal

Hannibal

2001
×
Edit this entry  
18
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★
Edit this entry  
15
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Claydream

Claydream

2021
×
★★
Edit this entry  
13
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
Edit this entry  
07
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★
Edit this entry  
07
Monkeybone

Monkeybone

2001
×
Edit this entry  
04
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★
Edit this entry  
01
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Edit this entry  
01
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
Edit this entry  
01
Crazy on the Outside

Crazy on the Outside

2010
×
★★
Edit this entry  
27
MAMIL

MAMIL

2017
×
★★
Edit this entry  
25
The Whale

The Whale

2022
×
Edit this entry  
25
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
Edit this entry  
21
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
Edit this entry