Sort by

JMReviews has logged 37 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scarecrow

Scarecrow

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Short Game

The Short Game

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tape

Tape

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Southpaw

Southpaw

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
Read the review Edit this entry  
26
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Anderson Silva: Like Water

Anderson Silva: Like Water

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Machete Maidens Unleashed!

Machete Maidens Unleashed!

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Bernie

Bernie

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
45 Years

45 Years

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Program

The Program

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
All This Mayhem

All This Mayhem

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Autism in Love

Autism in Love

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Waking Life

Waking Life

2001
×
Read the review Edit this entry  
13
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Slow West

Slow West

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Finders Keepers

Finders Keepers

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Phoenix

Phoenix

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Oddball

Oddball

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
Read the review Edit this entry