Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Shane

Shane

1953
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Palmer

Palmer

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★½
Edit this entry  
05
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Edit this entry  
31
Secrets of the Saqqara Tomb

Secrets of the Saqqara Tomb

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
House

House

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
24
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★
Edit this entry  
26
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★
Edit this entry