JMSavoyBoy has logged 188 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Edit this entry  
17
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
08
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frida

Frida

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
We Were Children

We Were Children

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Horns

Horns

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Judge

The Judge

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Edit this entry