JMSavoyBoy has logged 125 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Best of Men

The Best of Men

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Edit this entry  
04
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Edit this entry  
02
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
22
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frenzy

Frenzy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Holes

Holes

2003
×
★★★
Edit this entry  
05
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry