Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Prime

Prime

2005
×
Read the review Edit this entry  
12
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
Read the review Edit this entry  
10
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Look Both Ways

Look Both Ways

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hotel Transylvania: Transformania

Hotel Transylvania: Transformania

2022
×
★★
Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★
Edit this entry  
09
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Révolution école

Révolution école

2016
×
Edit this entry  
27
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★
Edit this entry  
01
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Yesterday

Yesterday

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
And They Say I Am the Crazy One

And They Say I Am the Crazy One

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Second Act

Second Act

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dark Habits

Dark Habits

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
They Live

They Live

1988
×
Read the review Edit this entry  
20
Green Book

Green Book

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Moxie

Moxie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Enormous

Enormous

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Till Luck Do Us Part

Till Luck Do Us Part

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
Empty Places

Empty Places

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love, Guaranteed

Love, Guaranteed

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry