Sort by

Jack has logged 226 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mister Magoo's Christmas Carol

Mister Magoo's Christmas Carol

1962
×
★★
Read prior review Edit this entry  
12
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Medora

Medora

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
42

42

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry