Sort by

Jack has logged 339 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Edit this entry  
31
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Mister Magoo's Christmas Carol

Mister Magoo's Christmas Carol

1962
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Rick Steves' European Christmas

Rick Steves' European Christmas

2005
×
★★½
Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Placido

Placido

1961
×
★★★★
Edit this entry  
15
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
Knowing Me, Knowing Yule with Alan Partridge

Knowing Me, Knowing Yule with Alan Partridge

1995
×
★★★½
Edit this entry  
13
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
A Christmas Carol Goes Wrong

A Christmas Carol Goes Wrong

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Rise of the Nutters

The Rise of the Nutters

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1971
×
★★★
Edit this entry  
06
The Wind in the Willows

The Wind in the Willows

1949
×
★★★
Edit this entry  
05
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blackadder's Christmas Carol

Blackadder's Christmas Carol

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Making The Irishman

Making The Irishman

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Collaboration Of A Lifetime: Scorsese’s Epic The Irishman

The Collaboration Of A Lifetime: Scorsese’s Epic The Irishman

2020
×
Edit this entry  
28
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1971
×
★★★
Edit this entry  
26
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Zelig

Zelig

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zelig

Zelig

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★½
Edit this entry  
20
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★
Edit this entry  
18
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Edit this entry  
14
Peter Pan Goes Wrong

Peter Pan Goes Wrong

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★
Edit this entry