Sort by

Jack has logged 399 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Edit this entry  
30
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Lights

Lights

1966
×
Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Rick Steves' European Christmas

Rick Steves' European Christmas

2005
×
★★★
Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★½
Edit this entry  
11
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Santa Claus Has Blue Eyes

Santa Claus Has Blue Eyes

1966
×
★★★
Edit this entry  
06
Mister Magoo's Christmas Carol

Mister Magoo's Christmas Carol

1962
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Wind in the Willows

The Wind in the Willows

1949
×
★★★
Edit this entry  
05
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
Edit this entry  
04
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
We're No Angels

We're No Angels

1955
×
★★★½
Edit this entry  
03
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Edit this entry  
02
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1971
×
★★★
Edit this entry  
30
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Knowing Me, Knowing Yule with Alan Partridge

Knowing Me, Knowing Yule with Alan Partridge

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★
Edit this entry  
22
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Gather

Gather

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Edit this entry  
20
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★½
Edit this entry