jnnyli has logged 84 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★½
Edit this entry  
09
Holidate

Holidate

2020
×
Edit this entry  
05
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Edit this entry  
05
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
About Time

About Time

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Edit this entry  
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★½
Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
Room

Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry