jnnyli has logged 18 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★½
Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
Room

Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Edit this entry  
04
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Edit this entry  
02
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry