RSS feed for João
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Boot Camp

Boot Camp

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
The Life of David Gale

The Life of David Gale

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Valentine's Day

Valentine's Day

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
In Her Shoes

In Her Shoes

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sinbad: Legend of the Seven Seas

Sinbad: Legend of the Seven Seas

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
Gay Purr-ee

Gay Purr-ee

1962
×
★★★
Edit this entry  
04
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★½
Edit this entry  
04
Fun and Fancy Free

Fun and Fancy Free

1947
×
★★★
Edit this entry  
04
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★½
Edit this entry  
03
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★
Edit this entry  
02
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
02
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Kite Runner

The Kite Runner

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
Mirage

Mirage

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Fall From Grace

A Fall From Grace

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ai Que Vida!

Ai Que Vida!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
16
Countdown

Countdown

2019
×
Edit this entry  
15
Needful Things

Needful Things

1993
×
★★★
Edit this entry  
10
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★½
Edit this entry  
09
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pumpkinhead II: Blood Wings

Pumpkinhead II: Blood Wings

1994
×
★★½
Edit this entry  
09
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★
Edit this entry  
04
Camp Nowhere

Camp Nowhere

1994
×
★★★
Edit this entry  
04
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Edit this entry  
02
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
01
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Midnight Meat Train

The Midnight Meat Train

2008
×
★★
Edit this entry  
01
Flight

Flight

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Allan Quatermain and the Lost City of Gold

Allan Quatermain and the Lost City of Gold

1986
×
Edit this entry  
29
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
29
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Anacondas: The Hunt for the Blood Orchid

Anacondas: The Hunt for the Blood Orchid

2004
×
Edit this entry  
23
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Edit this entry  
22
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Edit this entry  
21
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry