joana ☽ has logged 399 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Money Honey

Money Honey

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★
Edit this entry  
11
Yandere

Yandere

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Song Sparrow

Song Sparrow

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
The Evil Principal

The Evil Principal

×
½
Edit this entry  
10
Why Slugs Have No Legs

Why Slugs Have No Legs

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Index

Index

2019
×
★½
Edit this entry  
10
Exam

Exam

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Delphine

Delphine

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
08
Adore You

Adore You

2019
×
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
Edit this entry  
05
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
An American Journey

An American Journey

2009
×
Edit this entry  
24
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Rain

Rain

1929
×
Read prior review Edit this entry  
20
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Amerigo and the New World

Amerigo and the New World

×
★★★
Edit this entry  
17
Flesh

Flesh

2019
×
Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Loop

Loop

2019
×
Edit this entry  
08
Never a Man is Only a Man

Never a Man is Only a Man

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Lenda do Galo

A Lenda do Galo

2019
×
Edit this entry  
08
8bits

8bits

2019
×
Edit this entry  
07
Quatro Estações e Outono

Quatro Estações e Outono

2018
×
Edit this entry  
06
2050

2050

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Carnaval Sujo

Carnaval Sujo

2019
×
★½
Edit this entry  
04
Cringe

Cringe

2019
×
Edit this entry  
03
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Artist

The Artist

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Edit this entry