joana ☽ has logged 22 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Artist

The Artist

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Wounds

Wounds

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Kuleshov Effect

Kuleshov Effect

1919
×
Edit this entry  
18
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
11
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Read the review Edit this entry  
11
One Week

One Week

1920
×
Edit this entry  
08
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Workers Exit from the Confiança Shirt Factory

Workers Exit from the Confiança Shirt Factory

1896
×
Edit this entry  
04
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
Edit this entry  
04
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
Edit this entry  
04
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
04
Easy Street

Easy Street

1917
×
Edit this entry  
04
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
Edit this entry  
04
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Psycho

Psycho

1960
×
Edit this entry