joana has logged 123 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cemetery Junction

Cemetery Junction

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Help

The Help

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★★★½
Edit this entry  
03
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cinderella II: Dreams Come True

Cinderella II: Dreams Come True

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Barbie: A Fashion Fairytale

Barbie: A Fashion Fairytale

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Meninas

Meninas

2006
×
Edit this entry