Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
½
Edit this entry  
23
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
100% BEEF

100% BEEF

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The River

The River

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Not Waving but Drowning

Not Waving but Drowning

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story: From the Pages to the Performances

Marriage Story: From the Pages to the Performances

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
You Don't Know Jack

You Don't Know Jack

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
What If

What If

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Curb Dance

Curb Dance

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Edit this entry  
22
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Monster House

Monster House

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Looking for Mushrooms

Looking for Mushrooms

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A puerta cerrada

A puerta cerrada

1962
×
★★½
Edit this entry  
12
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Athlete Swinging a Pick

Athlete Swinging a Pick

1881
×
★★★
Edit this entry  
11
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry