Joanie has logged 109 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Bajirao Mastani

Bajirao Mastani

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★
Edit this entry  
01
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Peggy Guggenheim: Art Addict

Peggy Guggenheim: Art Addict

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
My Internship in Canada

My Internship in Canada

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
Sugar

Sugar

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
Office

Office

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Veteran

Veteran

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Angry Indian Goddesses

Angry Indian Goddesses

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Collective Invention

Collective Invention

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Family Fang

The Family Fang

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Bhaag Milkha Bhaag

Bhaag Milkha Bhaag

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Queen

Queen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
Barfi!

Barfi!

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Persuasion

Persuasion

1995
×
★★★★
Edit this entry  
06
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★
Edit this entry  
17
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Infinitely Polar Bear

Infinitely Polar Bear

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★½
Edit this entry  
04
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Spy

Spy

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dior and I

Dior and I

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry