Sort by

joao775 has logged 33 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Warrior

Warrior

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Athlete Swinging a Pick

Athlete Swinging a Pick

1881
×
Edit this entry  
24
Old

Old

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Laveuses sur la rivière

Laveuses sur la rivière

1897
×
Edit this entry  
20
Grãos

Grãos

2021
×
Edit this entry  
20
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★
Edit this entry  
18
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
16
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Edit this entry  
14
if....

if....

1968
×
★★★½
Edit this entry  
12
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kes

Kes

1969
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Edit this entry  
06
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Exposto

Exposto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Edit this entry