RSS feed for Joao
  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★★★½

  • Beastie Boys Story

    ★★★★★

  • The Last Dance

    ★★★★★

  • Out of Shadows

    ★★

  • Coachella: 20 Years in the Desert

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • The Photograph

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • The Turning

    ★★★

  • Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez

    ★★★½

  • Bad Boys for Life

    ★★★½

  • Underwater

    ★★½

  • The Grudge

    ★★★

  • My Hero Academia: Heroes Rising

    ★★★★

  • Ip Man 4: The Finale

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★½

  • Gorillaz: Reject False Icons

    ★★★★

  • Bombshell

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • Black Christmas

    ★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Dark Waters

    ★★★★½

  • Richard Jewell

    ★★★★

  • Queen & Slim

    ★★★★

  • Slayer: The Repentless Killogy

    ★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • Terminator: Dark Fate

    ★★★

  • QT8: The First Eight

    ★★★★

  • Metallica & San Francisco Symphony: S&M2

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • VFW

    ★★★★

  • Mary

    ★★½

  • Western Stars

    ★★★★

  • Lucy in the Sky

    ★★★★

  • Harriet

    ★★★½

  • Ordinary Love

    ★★★★

  • Guns Akimbo

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • The Goldfinch

    ★★★★

  • Color Out of Space

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★½

  • Just Mercy

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★½

  • Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

    ★★★★½

  • The Two Popes

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • First Cow

    ★★★★★

  • Seberg

    ★★★½

  • The Assistant

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • Waves

    ★★★★★

  • Judy

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★★

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★★★

  • The Kitchen

    ★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Ne Zha

    ★★★½

  • Weathering with You

    ★★★★

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★★

  • Crawl

    ★★★½

  • The Lion King

    ★★★★

  • Aziz Ansari: Right Now

    ★★★★½