João has logged 32 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Death and Return of Superman

The Death and Return of Superman

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Backwater Gospel

The Backwater Gospel

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Procedure

The Procedure

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry