joaopedrofaro has logged 24 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★
Edit this entry  
31
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Regular Lovers

Regular Lovers

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Edit this entry  
27
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Violent City

Violent City

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
1990: The Bronx Warriors

1990: The Bronx Warriors

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In the Shadow of Women

In the Shadow of Women

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Arch

The Arch

1968
×
★★★½
Edit this entry  
19
Blood Brothers

Blood Brothers

1973
×
★★★★
Edit this entry  
19
Golden Swallow

Golden Swallow

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Os Homens Que eu Tive

Os Homens Que eu Tive

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Boat People

Boat People

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Juvenilia

Juvenilia

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nomad

Nomad

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rouge

Rouge

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
05
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Private Eyes

The Private Eyes

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry