Sort by

joaopedrofaro has logged 287 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Another

Another

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Hotel

Love Hotel

1985
×
★★★½
Edit this entry  
19
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Freaky

Freaky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★
Edit this entry  
16
Memorial Valley Massacre

Memorial Valley Massacre

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rabid Dogs

Rabid Dogs

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hercules in the Haunted World

Hercules in the Haunted World

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Undine

Undine

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Psycho Diver: Soul Siren

Psycho Diver: Soul Siren

1997
×
★★½
Edit this entry  
05
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Curse of Kazuo Umezu

The Curse of Kazuo Umezu

1990
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Corny Concerto

A Corny Concerto

1943
×
★★★
Edit this entry  
27
Mondomanila, or: How I Fixed My Hair After a Rather Long Journey

Mondomanila, or: How I Fixed My Hair After a Rather Long Journey

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carlos Gomes: O Guarani - Invocação dos Aimorés

Carlos Gomes: O Guarani - Invocação dos Aimorés

1942
×
★★★½
Edit this entry  
24
La Femme au portrait

La Femme au portrait

1952
×
Edit this entry  
23
Don't Go in the House

Don't Go in the House

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nomad

Nomad

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sem Título #6: O Inquietanto

Sem Título #6: O Inquietanto

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Tribute to Eric Rohmer

Tribute to Eric Rohmer

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Cat in the Brain

A Cat in the Brain

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Embodiment of Evil

Embodiment of Evil

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
★★½
Edit this entry  
19
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anthropophagous

Anthropophagous

1980
×
★★★½
Edit this entry  
07
October Rumbles

October Rumbles

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Slaughter Hotel

Slaughter Hotel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Burning

The Burning

1981
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lisa, Lisa

Lisa, Lisa

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Sportin' Life

Sportin' Life

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
22
Rio Lobo

Rio Lobo

1970
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sing a Song of Sex

Sing a Song of Sex

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cuidado Madame

Cuidado Madame

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Run

Last Run

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bar-B-Que Movie

Bar-B-Que Movie

1988
×
Edit this entry  
10
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stuck

Stuck

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Criminal

The Criminal

1960
×
★★★★
Edit this entry