Sort by

joaopedrofaro has logged 229 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dead

The Dead

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Edit this entry  
26
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Constellation of 6 Super 8 Films (1991 – 2010)

A Constellation of 6 Super 8 Films (1991 – 2010)

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas on Earth

Christmas on Earth

1964
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
Capitu and the Chapter

Capitu and the Chapter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mistaken Memories of Mediaeval Manhattan

Mistaken Memories of Mediaeval Manhattan

1981
×
Edit this entry  
17
Paris Belongs to Us

Paris Belongs to Us

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Edit this entry  
15
The Marquise of O

The Marquise of O

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Introduction

Introduction

2021
×
Edit this entry  
08
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
07
A Camel

A Camel

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
Old

Old

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Special Effects

Special Effects

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★★
Edit this entry  
03
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Rabbit Hunters

The Rabbit Hunters

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Black Wogs, Your Neighbors

The Black Wogs, Your Neighbors

1974
×
Read the review Edit this entry  
27
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Polisario, un peuple en armes

Polisario, un peuple en armes

1979
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sarraounia

Sarraounia

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fatima, the Algerian Woman of Dakar

Fatima, the Algerian Woman of Dakar

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
West Indies

West Indies

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Old Man of the Mountain

The Old Man of the Mountain

1933
×
★★★½
Edit this entry  
21
Clash by Night

Clash by Night

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
The Fury

The Fury

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Wasp Woman

The Wasp Woman

1959
×
★★½
Edit this entry  
12
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Creep 2

Creep 2

2017
×
Edit this entry  
30
King of Dollars

King of Dollars

1905
×
Edit this entry  
30
Barcelona, main city of Catalonia

Barcelona, main city of Catalonia

1912
×
Edit this entry  
30
Japanese Butterflies

Japanese Butterflies

1908
×
Edit this entry  
30
Stronger than Sherlock Holmes

Stronger than Sherlock Holmes

1913
×
Edit this entry