Joaquimsouza has logged 48 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★
Edit this entry  
29
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Babel

Babel

2006
×
★★
Edit this entry  
27
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The Plagues of Breslau

The Plagues of Breslau

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Jexi

Jexi

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Get Hard

Get Hard

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Free State of Jones

Free State of Jones

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
The Honest Candidate 2

The Honest Candidate 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Photographer of Mauthausen

The Photographer of Mauthausen

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
First They Killed My Father

First They Killed My Father

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
22 July

22 July

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Boulevard

Boulevard

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Omen

The Omen

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sergio

Sergio

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
World War Z

World War Z

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
Cell 213

Cell 213

2011
×
★★½
Edit this entry  
11
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Serenity

Serenity

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Superman II

Superman II

1980
×
★★★★
Edit this entry  
10
Burn

Burn

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Birth

Birth

2004
×
★★★
Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Fall from Grace

A Fall from Grace

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Trauma Center

Trauma Center

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Edit this entry  
05
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Solace

Solace

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★½
Edit this entry  
01
Camp X-Ray

Camp X-Ray

2014
×
★★½
Edit this entry