• Do the Right Thing

    Do the Right Thing

    ★★★★½

    Watched for the first time and love it , one of the best of it kind, great story , characters , funny and a social critic .

  • Murder by Numbers

    Murder by Numbers

    ★★★★

    This movie realy captivate my attention , I still watch this and get stunned , one of the best of this kind of murder thriller .

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    Filme surpreendente , gostei bastante , fiquei apreensivo o filme todo a trama é envolvente e faz uma critica social , merecedor dos premios que conquistou .

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

    Fantastic film , very fun , even better then suicide squad and what I was expecting , what a crazy adventure .

  • The Two Popes

    The Two Popes

    ★★★★

    Great movie , I realy enjoyed the portrayed of both popes , great work by Fernando meirelles

  • Green Book

    Green Book

    ★★★★½

    I´ve watched on Amazon Prime and I´ve really enjoyed , truly deserved the oscar of best movie , the story is great and the actors did it very well .

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★½

    Great performance by Scarlett Johansson and Adam Driver, one of the best original Netflix movies

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★★

    I´ve realy injoyed the last film of this trilogy even it was the first that I´ve watched , Daisy Ridley and Adam Driver are great .

  • Yesterday

    Yesterday

    ★★★★

    Great movie , I realy enjoyed the story about the singer , the actor did it very well, usually people talking about the beatles are boring and this movie did the oposite

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

    Just watched in the first day open in theathers , enjoyed a lot , the story about the murder of Sharon Tate , DiCaprio is realy good in the film , Brad pitt and Margot Robbie did it very well also , the story is amazing , watched twice in theathers .

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    One of the best action movies of the decade , absolutly awesome , Charlize Theron is great , way better then the first trilogy .