Sort by

Jobjörn has logged 325 entries for films during 2005.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Brothers Grimm

The Brothers Grimm

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Legend of Bagger Vance

The Legend of Bagger Vance

2000
×
★★★
Edit this entry  
26
Valiant

Valiant

2005
×
★★
Edit this entry  
26
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★★
Edit this entry  
29
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Edit this entry  
20
The Corporation

The Corporation

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
Taxi

Taxi

2004
×
★★★
Edit this entry  
09
Hitler: The Rise of Evil

Hitler: The Rise of Evil

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sophie Scholl: The Final Days

Sophie Scholl: The Final Days

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Capturing the Friedmans

Capturing the Friedmans

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Crow: City of Angels

The Crow: City of Angels

1996
×
Edit this entry  
18
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Saw

Saw

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
07
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Very Long Engagement

A Very Long Engagement

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★
Edit this entry  
06
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Edit this entry  
25
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★
Edit this entry  
24
The Core

The Core

2003
×
★★
Edit this entry  
24
View from the Top

View from the Top

2003
×
★★
Edit this entry  
24
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★
Edit this entry  
20
Nine 1/2 Weeks

Nine 1/2 Weeks

1986
×
★★★
Edit this entry  
19
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★
Edit this entry  
17
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Atomic Cafe

The Atomic Cafe

1982
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Edit this entry  
06
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
Edit this entry  
06
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
★★★
Edit this entry  
06
The Recruit

The Recruit

2003
×
★★★
Edit this entry  
06
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★
Edit this entry  
19
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
Scorcher

Scorcher

2002
×
★★
Edit this entry  
14
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★
Edit this entry  
13
The Jönsson Gang & the Black Diamond

The Jönsson Gang & the Black Diamond

1992
×
★★★
Edit this entry  
13
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★
Edit this entry  
29
House of Angels

House of Angels

1992
×
★★★
Edit this entry  
29
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★
Edit this entry  
20
Confidence

Confidence

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★
Edit this entry