Sort by

Jobjörn has logged 140 entries for films during 2007.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Animal Farm

Animal Farm

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
The Family

The Family

1987
×
★★★★
Edit this entry  
28
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★
Edit this entry  
27
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★
Edit this entry  
26
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★
Edit this entry  
22
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★
Edit this entry  
20
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★
Edit this entry  
20
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★
Edit this entry  
13
The Power of Nightmares

The Power of Nightmares

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

2007
×
★★
Edit this entry  
10
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★
Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
Futurama: Bender's Big Score

Futurama: Bender's Big Score

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Our Daily Bread

Our Daily Bread

2005
×
★★★
Edit this entry  
01
Made in YU

Made in YU

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Vodka Lemon

Vodka Lemon

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★
Edit this entry  
26
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★★
Edit this entry  
26
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Hot Chick

The Hot Chick

2002
×
★★
Edit this entry  
23
Flubber

Flubber

1997
×
★★
Edit this entry  
23
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★
Edit this entry  
22
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
Burnt by the Sun

Burnt by the Sun

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Benchwarmers

The Benchwarmers

2006
×
★★
Edit this entry  
20
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★
Edit this entry  
19
Keillers Park

Keillers Park

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
Inspector Gadget

Inspector Gadget

1999
×
Edit this entry  
19
Predator

Predator

1987
×
★★★
Edit this entry  
19
The 13th Warrior

The 13th Warrior

1999
×
★★
Edit this entry  
18
Ice Age: The Meltdown

Ice Age: The Meltdown

2006
×
★★★
Edit this entry  
18
Look Who's Talking

Look Who's Talking

1989
×
★★
Edit this entry  
18
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★
Edit this entry  
18
How High

How High

2001
×
Edit this entry  
18
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hero

Hero

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
Asterix and Cleopatra

Asterix and Cleopatra

1968
×
★★★
Edit this entry  
16
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★
Edit this entry