Sort by

Jobjörn has logged 199 entries for films during 2008.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★
Edit this entry  
14
Sky Captain and the World of Tomorrow

Sky Captain and the World of Tomorrow

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
Hunting and Gathering

Hunting and Gathering

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Swimsuit Issue

The Swimsuit Issue

2008
×
★★★
Edit this entry  
11
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
Elf

Elf

2003
×
★★
Edit this entry  
17
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★★★
Edit this entry  
16
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★
Edit this entry  
13
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★
Edit this entry  
12
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★★
Edit this entry  
12
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
12
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
Edit this entry  
12
Bean

Bean

1997
×
Edit this entry  
12
Air Bud

Air Bud

1997
×
Edit this entry  
12
300

300

2006
×
★★
Edit this entry  
10
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Edit this entry  
10
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★
Edit this entry  
10
Executive Protection

Executive Protection

2001
×
★★★
Edit this entry  
10
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Cyborg She

Cyborg She

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★
Edit this entry  
20
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Edit this entry  
16
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Happening

The Happening

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
RoboCop 3

RoboCop 3

1993
×
★★★
Edit this entry  
15
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
14
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★
Edit this entry  
09
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
Edit this entry  
09
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
Class of 1999

Class of 1999

1990
×
Edit this entry  
05
Smoke

Smoke

1995
×
★★★
Edit this entry  
03
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Monopoly

Monopoly

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★
Edit this entry  
17
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★
Edit this entry  
17
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★
Edit this entry  
17
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★
Edit this entry  
17
Deuce Bigalow: European Gigolo

Deuce Bigalow: European Gigolo

2005
×
Edit this entry  
14
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★
Edit this entry  
12
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sicko

Sicko

2007
×
★★★
Edit this entry