Sort by

Jobjörn has logged 89 entries for films during 2010.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
22
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
04
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Edit this entry  
25
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Edit this entry  
20
Requiem for Detroit?

Requiem for Detroit?

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Children Underground

Children Underground

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★
Edit this entry  
12
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★
Edit this entry  
10
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★
Edit this entry  
07
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Gamer

Gamer

2009
×
★★
Edit this entry  
02
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
The Lost Room

The Lost Room

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
The Trotsky

The Trotsky

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
Capitalism: A Love Story

Capitalism: A Love Story

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
09
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★
Edit this entry  
21
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
Micmacs

Micmacs

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
08
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★
Edit this entry  
07
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★
Edit this entry  
07
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★
Edit this entry  
31
Sexmission

Sexmission

1984
×
★★
Edit this entry  
31
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★
Edit this entry  
28
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Edit this entry  
26
Metropia

Metropia

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
Moon

Moon

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
02
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
01
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
01
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★
Edit this entry