Sort by

Jobjörn has logged 60 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Brave

Brave

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Titan A.E.

Titan A.E.

2000
×
★★
Edit this entry  
08
Cherry 2000

Cherry 2000

1987
×
★★★
Edit this entry  
08
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
06
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Paul

Paul

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★
Edit this entry  
27
Warrior

Warrior

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Iron Sky

Iron Sky

2012
×
★★
Edit this entry  
27
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★
Edit this entry  
20
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
04
Harvey

Harvey

1950
×
★★★
Edit this entry  
04
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Tangled

Tangled

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Edit this entry  
20
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
Edit this entry  
13
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★
Edit this entry  
10
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Darkest Hour

The Darkest Hour

2011
×
Edit this entry  
24
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Edit this entry  
25
Space Cowboys

Space Cowboys

2000
×
★★
Edit this entry  
25
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★
Edit this entry  
21
Titanic

Titanic

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
Battlestar Galactica: The Plan

Battlestar Galactica: The Plan

2009
×
★★★
Edit this entry  
11
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Bloody Sunday

Bloody Sunday

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
2012

2012

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Edit this entry  
19
Beginning of the Great Revival

Beginning of the Great Revival

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
War Horse

War Horse

2011
×
★★
Edit this entry  
15
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Edit this entry