Sort by

Jobjörn has logged 54 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★
Edit this entry  
27
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★
Edit this entry  
25
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Secret of Roan Inish

The Secret of Roan Inish

1994
×
★★★
Edit this entry  
08
Advantageous

Advantageous

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★
Edit this entry  
28
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★
Edit this entry  
28
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★
Edit this entry  
28
Selma

Selma

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★
Edit this entry  
28
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★
Edit this entry  
12
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
12
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★
Edit this entry  
11
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Edit this entry  
08
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★
Edit this entry  
08
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Departures

Departures

2008
×
★★★★
Edit this entry  
31
Dil Chahta Hai

Dil Chahta Hai

2001
×
★★
Edit this entry  
25
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Wild

Wild

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★
Edit this entry  
07
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Edit this entry  
04
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★
Edit this entry  
22
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★
Edit this entry