• Elemental

    Elemental

    ★★★★

    Gullig! Såg den med Hedvig.

  • The Little Mermaid

    The Little Mermaid

    ★★★

    Helt ok men hade kunnat klippas ner en bit. För lång för att vara en barnfilm.

  • Babylon

    Babylon

    ★★★

    "Årets Hollywood-auto-fellatio"

    Såg den med Hedvig

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder

    ★★★

    Betygsätter denna över ett år för sent, men jag känner igen det där om "God butcher" och nån som "unexplicably wields Mjolnir" så ganska säker på att jag faktiskt sett den och är ganska säker på att det faktiskt var den 29 september 2022.

    Den var väl OK. Såg den med Hedvig.

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★

    Det var häftigt med alla flygplan. Jag betygsätter tyvärr nio månader sent och det är det jag huvudsakligen minns, vilket drar ner betyget. Eller det var väl ett OK soundtrack också?

  • Women Talking

    Women Talking

    ★★★★

    Intensiv och berörande med ett par spännande twists!

  • The Super Mario Bros. Movie

    The Super Mario Bros. Movie

    ★★

    Den här var väl ok med lite chips men bortsett från lite - förvånansvärt lite - referenshumor var den barnfilm på samma nivå som typ Paw Patrol. Jag förstår att målgruppen absolut är barn men när det görs filmer om 80-/90-tals-IP förväntar jag mig även humor som är rolig för 80-/90-talister, och kanske inte enbart oss som förstår referenser till "Jumpman".

  • Barbie

    Barbie

    ★★★★

    Detta var väldigt roligt. Toppen-soundtrack också. Såg den på bio med Hedvig, hemma i Visby!

  • Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★

    Den kändes ännu mer generisk än de brukar vara. Börjar det gå lite på tomgång? (Ja.) Men det var kul när de hånade säkerhetsrådet

  • Triangle of Sadness

    Triangle of Sadness

    ★★★★

    Delen på båten var bäst. Delen på ön kändes gjord.

    Såg den hemma med Hedvig

  • TÁR

    TÁR

    ★★★★

    Subtil. Smygande. Detaljrik. Fullt fokus krävs, annars missar du mycket. Här presenteras inga pedagogiska flashbacks, voiceovers eller annat som gör det lätt att hänga med även om man hade ögonen i popcornskålen. Plus i kanten för att all diegetisk musik är liveinspelad.

    Såg den med Hedvig

  • The Fabelmans

    The Fabelmans

    ★★★★

    Glömde bort att skriva en recension. Men minns filmen som duglig om än lite för lång, som de flesta filmer ju tyvärr är nu för tiden. Såg den med Hedvig.